Ve středu 20.3.2024 jsme s žáky 2.B a studenty HIS 3.B navštívili velmi zajímavou akci v Domě Radosti, který si letos připomíná 90 let své existence.
V rámci edukativního programu jsme se seznámili s historií budovy, prohlédli si několik výstav věnovaných normalizaci a pádu komunismu u nás i ve světě.
Zavítali jsme do protiraketového krytu, vyslechli si skvělou přednášku Františka Čuňase Stárka, zhlédli dokument o životě mladých lidí za hranicemi v dobách železné opony a na závěr vedli úžasnou diskusi s ředitelem Domu Radost a přednášejícím.
Co si z programu odnesli zúčastnění žáci? To si přečtete v jejich spontánních reakcích níže.
Program byl naprosto skvělý. Od fascinujících interiérů domu Radost až po perspektivu těch, kteří proti režimu aktivně bojovali a nesli za to následky. Povídání pana Stárka by si měl poslechnout každý, kdo si troufá říct, že za komančů bylo líp. Nebylo a nikdy nebude. Děkuji za příležitost se akce zúčastnit, bude mnou rezonovat ještě dlouho. (M.M.)
Celá výstava nás dokázala přenést do doby, kterou jsme nezažili a ani bychom si nedokázali představit ji zažít, neboť se vším, s čím jsme byli v průběhu výstavy seznámeni, v nás dokázalo vyvolat spousty emocí. Za mě byla výstava fenomenální a skvělým odrazem toho, jak fungoval život v moci špatných lidí. Jak dokážou lidé držet při sobě i ve chvílích, kdy je nejhůř a kdy je jim bráno to nejpodstatnější – SVOBODA. Výstava nám určitě předala uvědomění si výhod naší doby i poznání doby našich rodičů a prarodičů. Poznání toho, jak moc se může život obrátit zcela naruby. Hlavně ale to nejpodstatnější, vážit si, že můžeme aneb máme volnost i svobodu. Za mě opravdu velké obohacení do života. (JL)
Celá výstava a program byl úžasný. Film byl velice dojemný (ukápla slzička) a přednáška byla také skvělá. Zážitek na celý život. (T.K.)