„Podstata národa je dána jazykově. Základní podmínka jeho existence je v totální restauraci češtiny jako kulturního jazyka. Čeština se má stát jazykem plně rozvinuté kultury. Tím se umožní vzdělanost a společenský vzestup.“
Josef Jungmann
V pondělí 20. 3. se na Náhorní konal Den češtiny, kterého se účastnily 1.–3. ročníky tříd B a C. Akce sice nebyla nijak dlouhá – probíhala pouze dvě hodiny –, zato měli studentky a studenti možnost vybrat si z celé řady zajímavých přednášek a vystoupení souvisejících s naším mateřským jazykem.
Markéta Ceháková promluvila o tom, jak je naše myšlení ovlivněno jazykem, jímž mluvíme. Anna Michalcová nám na středověkých rukopisech ukázala podobu tehdejší češtiny. Markéta Kupcová na příkladu kapely The Plastic People of the Universe přiblížila poetiku českého undergroundu. Matěj Košar posluchačům na zdánlivě peprných příkladech vysvětlil vztahy mezi češtinou a jihoslovanskými jazyky. Odborníci z České unie neslyšících nás seznámili s povahou českého znakového jazyka a naučili nás jeho základní znaky. Ondřej Hanus a Vojtěch Vacek četli ze svých básní a nakonec nám řekli, jaký je jejich nejoblíbenější orgán lidského těla nebo proč si musejí vymýšlet nová slova.
Všem jazykovědcům a básníkům děkujeme za podnětný program, který si pro nás připravili! Studentstvu chceme poděkovat za aktivní účast.
Jednalo se o vůbec první ročník Dne češtiny a my věříme, že nebyl poslední. Vizte fotomomentky a přečtěte si záblesky dojmů od zúčastněných studentek a studentů.
A co na to studentstvo?
Přednáška o působení jazyka na naše myšlení obsahovala spoustu zajímavých a překvapivých studií a experimentů. Na první pohled to může znít nudně, ale opak je pravdou. Experimenty byly zábavné a zanechaly velký dojem.
E.S., 1.B
Nevěděla jsem, co čekat, ale nakonec jsem byla mile překvapená. Na přednášce o undergroundu říkala slečna Kupcová moc zajímavé věci, i základy, to se mi líbilo, jelikož to bylo hezky přehledné. Přednáška o znakovce byla skvělá! Líbilo se mi, že jsme se naučili spoustu znaků, např. barvy nebo naše jména. Ráda bych takový den měla častěji.
M.H., 2.C
Přednášky byly velice zajímavé a poučné. Přednáška pana Matěje Košara byla obohacující v tom, že jsem si rozšířila slovní zásobu o nová cizí slova z odvětví slovanských jazyků.
Přednáška paní Anny Michalcové byla zajímavá z hlediska historie českého jazyka. Líbilo se mi, že jsme probírali český jazyk už od jeho kořenů.
E.B., 2.B
Na přednášce o českém znakovém jazyce se všichni přítomní během 45 minut, které uběhly až moc rychle, naučili vyznakovat své křestní jméno pomocí znakové abecedy, ale také spoustu dalších znaků, jako třeba základní fráze, pozdravy a barvy. Díky doplňujícím otázkám jsme se také dozvěděli spoustu zajímavých informací, třeba jak je to s formální komunikací ve znakovém jazyce nebo také to, že i ve znakovém jazyce jsou různé formy nářečí. Přednáška byla velice přínosná a moc zajímavá, líbila se mi a i přednášející odvedli skvělou práci.
D.K., 3.B
Jako student umím ocenit jen pár věcí: křesťanskou tématiku s kritickým podtextem, vymyšlená slova a knihy zadarmo. Přesně to a více bylo autorské čtení Ondřeje Hanuse a Vojtěcha Vacka. Čekání na potlesk bylo snesitelné a autoři byli jen lehce nervózní – z toho můžeme vinit středoškolské prostředí.
A.Š., 3.B