V letošním roce si připomínáme 80 let od úmrtí Tomáše Garrigua Masaryka. Poznat blíže osobnost prvního československého prezidenta bylo cílem zářijové exkurze uspořádané pro 2. ročník oboru knihkupecké a nakladatelské činnosti.
T. G. Masaryka zná pravděpodobně každý, nicméně studenti a studentky třídy 2. B se o něm chtěli dozvědět více, a tak se pod vedením paní učitelky Soni Fohlerové vydali do Nové budovy Národního muzea. Právě zde totiž v současné době probíhá výstava s názvem Fenomén Masaryk.
Studentům zde byl T. G. Masaryk představen zcela originálním způsobem, a to ze všech možných úhlů, tedy nejen jako politik s pevnými morálními zásadami a originálními myšlenkami, ale také jako otec, manžel, profesor a jedinečný člověk, jenž se nebál prosazovat své názory a bojovat za pravdu. Výstava byla také obohacena o řadu předmětů spojených právě s T. G. Masarykem. K vidění byla například jeho posmrtná maska, ale i společenské šaty Masarykovy manželky Charlotty nebo knihovna prezentující jeho spisy a knižní díla. Nechyběly ani různé filmové a zvukové materiály.
Celou výstavu navíc doplnila expozice věnující se Rukopisům a sporům o jejich pravost, takže si studenti mohli na vlastní oči nejen prohlédnout originály Rukopisu královedvorského a Rukopisu zelenohorského, ale také se seznámili s novými informacemi týkajícími se jejich průzkumu, který probíhá právě v Národním muzeu.
Tuto zajímavou výstavu je možné navštívit do 31. ledna. Všem zájemcům o mimořádnou osobnost českých dějin ji vřele doporučujeme.
Třída 2. B a Soňa Fohlerová