V listopadu dostali zájemci z řad studentů druhých, třetích a čtvrtých ročníků možnost zjistit, jak si vedou v oblasti znalostí angličtiny. Jednalo se o tři z celkových pěti částí tzv. zkoušky B2 First, neboli FCE. Součástí uskutečněného mock testu (tedy testu nanečisto) byl poslech, čtení s porozuměním a praktické použití angličtiny (English in Use). Snahou organizátorů bylo poskytnout studentům adekvátní zpětnou vazbu ve výše popsaných oblastech, neboť zkouška se bezprostředně dotýká znalostí předmětu, z něhož bude drtivá většina z nich dříve či později maturovat.

B2 First je tzv. standardizovaná zkouška, která patří mezi Cambridgeské zkoušky ESOL (English for speakers of other languages), která je uznávána zaměstnavateli a mnoha univerzitami po celém světě jako důkaz určité jazykové úrovně. Skutečný certifikát, který má neomezenou časovou platnost, vypovídá o tom, že jeho držitel je schopen nezávisle komunikovat v široké variaci témat, ve formálních i neformálních situacích. Jeho držitel je „středně pokročilý“.

Držitelům skutečných jazykových certifikátů B2 First a vyšší (např. CAE, CPE apod.) bude po včasném předložení dokumentů prominuta školní část maturitní zkoušky z AJ – konkrétně písemná práce (sloh) a ústní část. Naší snahou je motivovat studenty, aby svoji dosavadní úroveň angličtiny posunovali i výše, než je státem požadovaná maturitní úroveň B1. Zlepšovat svoji jazykovou úroveň může úplně každý a v dnešním globalizovaném světě není výborná znalost angličtiny jen výhodou, ale i nutností.

Výsledky FCE zkoušky nanečisto byly letos opravdu povedené – zhruba 60 % zúčastněných z více jak 80 zájemců u zkoušky v požadované úrovni B2 uspělo a dalších 12 % uchazečů dokonce prokázalo úroveň ještě vyšších jazykových znalostí na úrovni C1, tedy Advanced = pokročilá znalost jazyka. Ostatní zájemci mají možnost na lepších výsledcích ještě zapracovat, třeba to vyjde příště!

Věříme, že tato školní akce byla pro účastníky užitečnou zkušeností, kterou zúročí ve svém studiu, budoucím zaměstnání i u skutečné zkoušky, tentokrát už naostro.

Mgr. Daniel Dřímal, sekce cizích jazyků