U příležitosti konce prvního pololetí bych ráda poukázala na několik úspěchů třídy 1D. Ačkoliv se jedná o učební obor, výkony některých žáků jsou adekvátní oboru studijnímu a zaslouží si naši pozornost a pochvalu.

V první řadě bych chtěla pochválit všechny žákyně 1D2, a to z důvodu, že se –⁠ navzdory začátečnické úrovni angličtiny –⁠ pustily do zpovídání tureckých učitelů, kteří k nám zavítali na přelomu listopadu a prosince. Výsledný produkt jejich společné práce si můžete prohlédnout v galerii.

Další pochvala patří Báře Hudičákové, která jako jediná reprezentovala učební obor v literární soutěži v anglickém jazyce. Její text s názvem The Bird zachycuje první týdny života ptačího hrdiny. S její povídkou jsme pracovaly v hodině angličtiny – o příběhu jsme si povídaly, aniž bych žákyním prozradila, že se jedná o text jejich spolužačky. Bára byla mile překvapena tím, jak rozmanitě dokáže její text promlouvat ke čtenářům. Pro její spolužačky bylo naopak překvapením, že autorka seděla mezi nimi, což patřičně ocenily potleskem.

Poslední pochvala – tedy alespoň za první pololetí – patří čtyřem žákyním, které na konci ledna reprezentovaly naši školu na mezinárodní mobilitě. Na projektové setkání v Nice je pozvala organizace Educademy Prague. Všechny účastnice mají čerstvou zkušenost s emigrací, což bylo také téma, kterého se program mobility týkal.

Po návratu z Nice si Alina Dovhanych a Daniela Yevhrafova připravily obsáhlou prezentaci, díky které jsme se v hodině angličtiny dozvěděly podrobnosti o jejich pobytu. Kromě průvodního komentáře v angličtině si žákyně připravily překlad do češtiny, což si zaslouží obdiv, protože v České republice jsou necelý rok.

V prezentaci se věnovaly jak hlavnímu programu, kterým byly workshopy, tak i odpoledním aktivitám,

během kterých měly možnost poznávat město a jeho historii. Obě mají rády výtvarné umění, proto s nadšením navštívily Národní muzeum Marca Chagalla. Z každodenního života města je nejvíce zaujala hudba v dopravních prostředcích: každá zastávka má svou melodii. To bychom možná uvítali i u nás. Hned by se cestovalo veseleji. K nezapomenutelným zážitkům patřily i věhlasné croissanty, kterých se žádná ze čtyř účastnic nestačila za pětidenní pobyt přejíst. Všechny doufají, že si na této typicky francouzské dobrotě zase nějak pochutnají…

Pavlína Vočková

Co vám z celého pobytu nejvíce utkvělo v paměti? Na co vzpomínáte?

Alina: „Když jsme měli dělat divadelní aktivity, trochu jsem se toho jako introvert bála. Ale jakmile jsme začali, tréma ze mě spadla a já jsem se oddala své roli. Díky této zkušenosti vím, že je někdy důležité překonat ostych, abych se mohla posunout dál.“

Daniela: „Velmi se mi líbil výlet do Monaka, o kterém jsme do poslední chvíle nevěděli, zda se uskuteční. O to větší radost jsme z něj nakonec měli. I když se jednalo o odpolední výlet na několik hodin, máme spoustu zážitků, na které nezapomeneme. Díky Ofelii Mancas z Educademy Prague jsme místo jedné země tak navštívili hned dvě. Z Monaka mi utkvěl v paměti nádherný výhled na město a na moře.“

Nataliia: „Na celém výjezdu pro mě bylo nejdůležitější setkání s lidmi z různých zemí a společné aktivity. Mezi účastníky bylo několik Ukrajinců, kteří prchli před válkou do jiných zemí, takže jsme se bavili o našich společných či rozdílných zkušenostech. Všichni jsme byli pozitivně naladěni a došlo mezi námi k naprostému souznění.“ Kataryna: „Během pobytu mě velmi překvapila nádherná příroda, která je jiná než v České republice. Zejména mě zaujala rozmanitá fauna. Viděli jsme pohromadě různé druhy stromů včetně palem a pomerančovníků. Chvílemi jsme měli pocit, že jsme na dovolené u moře… Na druhou stranu jsem se divila, že je v ulicích tolik odpadků. To mě trochu mrzelo, protože jinak jsem z Nice byla nadšená, a to především kvůli architektuře a přírodě.“