Ve čtvrtek 16.11. se žáci 1.C oboru informační služby dozvěděli, že nevidomí také čtou. Zůstat v obraze a přečíst si populární knihy, ale i knihy, které rozhodně do mainstreamu nepatří, jim umožňuje skvělý tým Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana.

 K.E. Macan byl hudební skladatel, který přišel o zrak již v dětství, díky osvícenému postoji jeho nejbližšího okolí mu i přes jeho hendikep bylo umožněno se vzdělat a Macan tuto možnost chtěl dopřát všem nevidomým. Obzvlášť mladým mužům vracejícím se z 1. světové války se zbytky zraku nebo úplně bez něj se snažil ukázat, že ani s tímto hendikepem život nemusí být prázdný.

V KTM jsme mohli nejen vyslechnout historii instituce jako takové, ale mohli jsme také vidět, jak vznikají časopisy v Braillově písmu, kalendáře, mapy, knihy i učebnice pro nevidomé nebo kolik svazků v Braillově písmu tvoří jednu běžnou knihu. 

Kdo dělá knihám v Braillově písmu korektury a jak? Jsou to nevidomí korektoři, kteří s pomocí specializovaného čtecího software, svého sluchu a hmatu zkontrolují výsledné produkty a umožní čtenářům bezchybný zážitek.

Možnost přečíst si pomocí prstů Harryho Pottera znamená opravdu hodně cest do knihovny, protože každý díl má více než deset objemných svazků.

Naučit se Braillovo písmo není vůbec jednoduché, očima to ještě jde, ale přimět prsty vnímat jednotlivé body dokáže na kurzech jen opravdu málo lidí. Proto v KTM vznikají také audioknihy. V malém studiu jsme mohli vyzkoušet, jaké to je, stát se hlasem hlavního hrdiny nebo hrdinky nějakého knižního příběhu.

KTM má své čtenáře doslova po celém světě a spolupracuje s řadou knihoven a dalších institucí.  Jestli se chcete na Braillovo písmo podívat z blízka nebo si zkusit rozpoznat prsty hmatový obrázek zastavte se v naší školní knihovně.