V rámci rozvoje odborné angličtiny jsme se třídou 2. B a několika žáky 2. C vyrazili do Klementina na komentovanou prohlídku v angličtině. Hlavním lákadlem pro nás byla barokní knihovna, jejíž půvab jsme dosud znali jen z obrázků. Nicméně teprve až v reálu jsme byli oslněni velkolepě honosným prostorem s více než 20 000 knižních svazků. Kromě vizuálních vjemů na nás mysticky působila i nenapodobitelná vůně starých knih.
V rámci prohlídky jsme se seznámili i s jezuitskou zálibou v astronomii. Naši pozornost si získaly především různé globy, které odrážely soudobé znalosti o geografii. Např. jsme byli upozorněni na globus, na němž chybí Austrálie, protože o její existenci neměli v Evropě tehdy ponětí.
Ačkoliv jsme museli zdolat 172 příkrých schodů, to nejvzácnější, co se v Klementinu nachází, jsme bohužel neviděli. Jedná se o Vyšehradský kodex, jehož hodnota přesahuje miliardu korun. Z tohoto důvodu je v areálu schován na místě, o kterém ví jen několik málo lidí, např. ředitel Národní knihovny.
Za tuto exkurzi děkujeme programu Erasmu+, který podpořil náš projekt zaměřený na odbornou angličtinu. Pro žáky to bylo první setkání s odbornou angličtinou, kterou budou mít od příštího roku povinně. Věříme, že díky tomuto hezkému i poučnému zážitku se na nový předmět už těší.
Pavlína Vočková, Anna Bocko Bartková, Aleš Lacka
A co na prohlídku Klementina říkají žáci?
Eva A.: „Knihovna v Klementinu vypadala jako z pohádky. Výhled z astronomické věže mě zcela uchvátil. Také jsem brala jako příjemné zpestření fakt, že prohlídka byla v angličtině.“
Olga T. – „Výhled z věže byl překrásný, ale vzhledem k mému strachu z výšek jsem si ho bohužel moc neužila. Výzdoba knihovny byla jednoduše nádherná.“
Barbora Č. – „Velice se mi líbil výklad naší průvodkyně. Dozvěděla jsem se nová zajímavá fakta a celkově jsem ocenila výklad v angličtině.“