V České republice je v současné době 12 památek, které jsou zařazeny na prestižním Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V rámci předmětu dějiny výtvarné kultury se třída 3A1 vydala do města s dochovaným historickým jádrem, do Kutné Hory, zapsané na seznam UNESCO v roce 1995 a přezdívané také někdy jako Monte Carlo středověku.
Exkurzi jsme společně zahájili v Sedlci ve dvou sakrálních památkách upravených ve stylu barokní gotiky. Nejprve jsme zavítali do kostela Všech Svatých se slavnou kostnicí a poté jsme navštívili nedaleký katedrální chrám Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, jenž zrekonstruoval počátkem 18. století věhlasný barokní architekt Jan Blažej Santini. Zde jsme zhlédli obrazy od P. Brandla a M. L. Willmana.
Dalším místem, které jsme navštívili, bylo historické centrum Kutné Hory, kde jsme si mimo jiné prohlédli pozdně gotický katedrální chrám sv. Barbory, zasvěcený patronce horníků. Vzhledem k tomu, že město má hornickou minulost, nemohli jsme vynechat návštěvu Českého muzea stříbra, kde jsme se seznámili s technikou dolování stříbra, jeho následným zpracováním a poté také se samotnou ražbou mincí. Nejočekávanější části exkurze jsme se dočkali, když jsme obdrželi tradiční hornický oděv – plátěnou bílou halenu, tzv. perkytli, nasadili si ochranné helmy s čelovkami a společně vyrazili do zhruba 30 metrů hlubokého dolu. Úzké a nízké prostory, úplná tma a všudypřítomná podzemní voda nám umožnily na chvíli trochu poznat nesnadný život tehdejších havířů.
Z vlastní zkušenosti můžeme výlet do Kutné Hory doporučit, a to nejen z důvodu, že se nachází pouhých 70 km od Prahy, ale zejména kvůli rozmanitým památkám, díky kterým je možné v krátké době nahlédnout do mnoha historických epoch.
Martina Strnadová, Dalibor Mik a třída 3A1