V letošním roce jsme se díky organizaci Educademy Prague mohli zúčastnit ekologicky zaměřeného projektu s názvem Youth for Green, Green for Youth. V říjnu 2022 vyjely čtyři žákyně 1. B v doprovodu Ing. Blanky Dostálové na vzdělávací aktivitu do Rumunska. Byla to pro ně první cesta letadlem, ale věříme, že si na tento výjezd budou pamatovat i z jiných důvodů.
Týdenní program se odehrával ve škole ve vesnici Stalpeni (foto č. 1), kde se účastníci seznámili s tím, jak pečovat o bio zahradu a jak založit kompost. Také nahlédli do každodenního života školy a mohli ho porovnat s tím, který znají ze své země. Naše žákyně asi nebyly jediné, koho překvapilo, že se zde výuka koná až v odpoledních hodinách. Když se místních žáků ptaly, jak jsou s tím spokojeni, dozvěděly se, že jim to zas až tolik nevadí, protože dopoledne mají čas si udělat domácí úkoly. Odlišnost najdeme i ve způsobu hodnocení: rumunští žáci nedostávají známky, ale za své výkony získávají body, přičemž maximum je deset.
V doprovodném programu měli účastníci možnost navštívit hrad Bran (foto č. 2), který je spojený s postavou Draculy, což naše žákyně, jejichž hlavní zálibou je čtení, s radostí přivítaly. Jak jsme se dozvěděli z jejich prezentace v hodině angličtiny (foto č. 3), rády vzpomínají také na malebnou architekturu. V okolí hradu měly pocit, jako by se ocitly v pohádce. K cestování do cizích zemí samozřejmě patří i ochutnávka místní kuchyně. V českém jídelníčku určitě nenajdete kukuřičný „knedlík“. Podle sdělení našich žákyň ale není čeho litovat. Naštěstí se v místním menu našly dobroty, které si zasloužily větší obdiv.
V rámci téhož projektu jsme na začátku dubna v naší škole přivítali několik účastníků z Rumunska, Turecka a Francie. Po budově školy je provedl Kamil Šárovec a Eva Dvořáčková, která se zúčastnila mobility v Rumunsku. Tématem pražského setkání byla recyklace. Protože jsme především umělecká škola, učitel odborného výcviku Michal Buček si připravil workshop zaměřený na výrobu zápichů do truhlíků a květináčů (foto č. 4). Ačkoliv to na první pohled nemusí být znát, zužitkovány byly plastové lahve od minerálních vod (foto č. 5). Místo toho, aby skončily v odpadkovém koši, budou teď zdobit truhlíky na balkonu školy. Díky odolnému materiálu naštěstí nehrozí, že by je déšť a vítr zničily.
Na programu pražského setkání se podílela také Ing. Blanka Dostálová, která si pro zahraniční hosty kromě jiného přichystala povídání o kreativních aktivitách, při kterých naši žáci využívají recyklované materiály. Patří sem například autorské oblečení do každoroční soutěže mladých módních tvůrců Avantgarda. Ohledně ekologických aktivit jsou inspirací výtvory z hodin Mgr. Bronislavy Svobodové, která se v rámci předmětů ekologie a biologie snaží vést žáky k aktivnímu učení. Vznikly například vzdělávací hry, které jsou nyní používány a hodnoceny žáky ze základní školy (foto č. 6).
Do budoucna plánujeme další projekty s ekologickou tematikou a jsme rádi, že nám byl schválen projekt zaměřený na outdoorové vzdělávání, který se přírodě a její ochraně také částečně věnuje.
Pavlína Vočková