V rámci výuky předmětu CAJ, který se zaměřuje na odbornou angličtinu, jsme se třídou 3A2 a 4B zavítali na komentovanou prohlídku Obecního domu. Vstupné jsme žákům uhradili z finančních prostředků programu Erasmus+, což v době nakupování vánočních dárků jistě všichni uvítali.
Předem jsme věděli, že se jedná o krásnou secesní budovu, kterou před více než sto lety postavilo město pro kulturní účely, přesto byla většina z nás překvapena rozlehlostí a velkolepostí interiéru.
Prohlídku jsme začali ve Smetanově síni, která byla nachystána pro 1200 návštěvníků koncertu vážné hudby. Celkem jsme navštívili deset místností, z nichž první polovina byla dámská (dekorovaná do oblých tvarů) a druhá pánská (s jednodušší geometrickou výzdobou). Průvodkyně nás seznámila jak s historií jednotlivých pokojů, tak se zajímavostmi, které nás obklopovaly. Průběžně během výkladu pokládala jednoduché i všetečné otázky. Je na místě pochválit všechny žáky, kteří se neostýchali odpovědět. Komunikačním jazykem byla angličtina, což přivítali i turečtí učitelé, jež jsou v naší škole na měsíčním pobytu, který jim zprostředkovala organizace Educademy Prague. Po několika dnech strávených ve škole rádi přijali naše pozvání za kulturou a poznáním. Během prohlídky se v jeden okamžik mohli cítit jako doma, a to v orientálním salónku. V jiné místnosti naopak mohli poznat české folklórní motivy. Zde jejich i naši pozornost upoutal především strop, který evokoval ručně dělanou krajku.
Nejvíce času jsme kromě Smetanovy síně strávili v Palackého sále, který je vyzdoben nástěnnými a nástropními dekorativními malbami, věnovanými tématu zlatého věku lidstva od Jana Preislera. V Obecním domě ale můžeme vidět i díla dalších velikánů výtvarného umění, jako je Mikoláš Aleš, Alfons Mucha, Max Švabinský či František Ženíšek. Ze sochařů k podobě budovy přispěli i Josef Václav Myslbek, Josef Mařatka nebo třeba Ladislav Šaloun a Bohumil Kafka. Pro turecké učitele to většinou byla neznámá jména, ale naši žáci by je vzhledem k blížící se maturitě znát měli. Snad si na některá z nich v pravou chvíli vzpomenou 🙂
Potěšilo nás, že se učitel Bora nechal kulturním zážitkem inspirovat k vlastní tvorbě. Jeho kresbu Obecního domu naleznete mezi fotografiemi. Kromě ní jsme od tureckých kolegů dostali i slovní reflexi, kterou zde sdílíme.
Dan Dřímal, Jana Stöhrová a Pavlína Vočková
“The atmosphere of the concert hall was stunningly beautiful and impressive. The guided tour was entirely in English and the students‘ questions about the history of the building and Czechia were very appropriate. The depiction of the historical characters by means of the graphic design in the room designed by Mucha was particularly impressive. The espresso machine in the women’s room was an interesting detail as well. The space devoted to the arts inside the town hall was a pretty good indication of the interest of the Prague citizes in arts.” Hakan and Bora