V pátek 15. října 2021 jsme uskutečnili první ročník Dne zdraví. Poslední měsíce jsou důkazem toho, že zdraví je to nejdůležitější, co máme, a že bychom měli myslet na prevenci, která spočívá ve zdravém způsobu života. Den zdraví jsme proto pojali jako inspiraci, co všechno pro sebe můžeme udělat.

V programu byla přednáška psychologa Jindřicha Duška na téma Psychologie odolnosti, ochutnávka zdravého jídla se soutěží, beseda s paralympionikem Davidem Drahonínským, lekce jógy s indickou instruktorkou Bhavnou Rani a sebepoznávací tvůrčí workshop s Timem Postovitem.

Zároveň byli žáci vyzváni k účasti ve fotografické soutěži. Vítězkou se stala Karolína Krejčová ze 3. D, která zdokumentovala jak lekci jógy, tak besedu s Davidem Drahonínským. Karolíně gratulujeme a přejeme hodně radosti z výhry a odměny!

Zároveň děkujeme žákům 3. A2 za upoutávky, které na jednotlivé akce připravili a se kterými jsme se mohli setkat na nástěnce ve vchodu do školy. Ocenili jsme kresbu Dilnaz Suyendykové, která se stejně jako Karolína může těšit na odměnu.

Následující týden po akci proběhla její reflexe, do které byly zapojeny náhodně vybrané třídy. Děkujeme žákům za všechny reakce. Z těch negativních si pro příští ročník odnášíme tyto postřehy:

– na tvůrčí workshopy budeme dělit třídu na menší skupiny a budeme více zohledňovat tvůrčí potenciál a zkušenosti zapojených žáků
– přednášce na zajímavé téma vyhradíme více prostoru (jedna vyučovací hodina nestačí) a také zařadíme čas na dotazy
– věnujeme více prostoru propagaci chystané akce

Potěšilo nás, že většina postřehů a reakcí byla pozitivní. Jako ukázku vybíráme následující:

Přednáška psychologa Jindřich Duška:

Tato přednáška byla velice zajímavá, dobře se mi pan Dušek poslouchal. Snesla bych klidně i víc než jednu hodinu jeho povídání. Nestihl totiž vše dopovědět a to mi přišlo jako velká škoda.

Z přednášky mi utkvělo v paměti, že životní zkouška nikdy nepřijde, když jsme nejlépe připraveni.

Trpělivost je umění trpět. Spousta lidí nežije přítomností, ale v budoucnosti, co budou dělat večer, nebo minulostí, co udělali třeba blbě. Nežijí přítomností a vlastně si ten život neužijí.

Přišlo mi, že se nestihlo dostat k nějakým důležitým věcem, vzhledem k omezení časovému. Ale nápad toho dne se mi líbí. Byla bych ráda, kdyby se příští rok dělaly podobné akce.

Bylo to fajn, alespoň jsme se dvě hodinky neučili. Z té psychologie jsem skoro vše věděl, protože se o rozvoj osobnosti a různé takové věci zajímám. Líbil se mi projev toho muže, i když k tomu měl papíry. Také se mi líbilo, jak všichni poslouchali a že nikdo nerušil. Víc takových přednášek, prosím! Zpestří nám to den a ještě se něco dozvíme.

Jóga s Bhavnou Rani:

Bhavna byla moc šikovná a uměla s námi komunikovat. Když jsem jí něco nerozuměla anglicky, ukázala nám to na sobě, abychom viděli, jak má pozice správně vypadat. Určitě bych se nebránila dalším takovým projektům.

Musím říct, že to bylo super! Jóga byla náročná, ale suprová! Dnešek jsem si užila a děkujeme za něj!

Jóga se mi v projektovém dni líbila nejvíce. Paní Rani byla moc sympatická. Ještě druhý den jsem se cítila protažená (což je moc dobře) a měla jsem z toho radost. Takže jsem se rozhodla, že jógu budu pravidelně cvičit, ráda bych chodila k Bhavně Rani i na kurzy.

Jana Maříková: Jsem ráda, že jsem si taky mohla zacvičit a navíc se studenty. Líbilo se mi propojení jógy a angličtiny, protože šlo o praktické použití jazyka. Těším se, že se s žáky zúčastníme další lekce s Bhavnou.

Beseda s Davidem Drahonínským:

Pavlína Vočková: Když jsem se s Davidem Drahonínském domlouvala, že k nám do školy přijede, neodvážila jsem se ho požádat, aby vzal s sebou i medaile z Tokia. On to ale považoval za samozřejmost, takže jsme si během besedy mohli potěžkat olympijské zlato i stříbro. A musím uznat, že je to oproti čokoládové medaili dost velký rozdíl 🙂

V životě se nám může stát hodně věcí, ale je důležité, jak se k tomu postavíme. Buď si budeme říkat, jaké jsme chudinky, že se nám to stalo, nebo z té situace ještě něco získáme.

Měli bychom na sebe dávat pozor a nedělat kraviny. Žít naplno a být vděční, že jsme zdraví.

Jana Kloudová: Z besedy jsem si odnesla, že je důležité nepropadnout sebelítosti; i z největšího dna se dá dostat, když se pracuje s tělem a především s psychikou; možná nejdůležitější ze všeho je zachovat si smysl pro humor.

Ochutnávka zdravého jídla se soutěží:

Hodina s tématem zdravého stravování se mi moc líbila. Zachutnaly mi mořské řasy s wasabi a chtěla bych vědět, kde si je mohu koupit.

U nás doma se – tak trochu ze srandy – říká, že co je zdravé, to není dobré. Díky ochutnávce mohu říci, že to nemusí být pravda. Ořechová tyčinka bez cukru a přidané chemie mi moc chutnala.

Krátký dokument nám ukázal, jaký dopad na tělo může mít fast food. Myslím, že v Čechách na tom nejsme tak hrozně jako v Americe, ale je dobré vědět o tom, kam špatné stravování může vést. Byl to pro mě odstrašující příklad.

Tvůrčí workshop s Timem Postovitem:

Tvůrčím workshopem jsem byla motivována ke psaní básní, díky čemuž jsem mohla vypustit své myšlenky a pocity.

Workshop Tima Postovita mě inspiroval k tomu, že nemusím psát jen o hezkých věcech.

Odnesl jsem si dobrý pocit z toho, že jsem byl spokojený se svým finálním výtvorem.

Michaela Profousová: Do svých hodin jsem si od Tima odnesla inspiraci a doufám, že na drobné kreativní úkoly budeme mít v hodinách aspoň trochu času. Jsou totiž zábavné i přínosné a moje třída má dost nápadů.

Báseň účastnice workshopu Emy Semianové ze 3. B

Jsem

I když to není na první pohled patrné, jsem zlomená.
Jako sklenice, co kocourovi překážela v cestě k cíli.
Ty prameníš, já vysychám,
svět hovoří, já vyslýchám.
Kdo lepí to, co jiní zbili?

I když to není na první pohled patrné, chátrám.
Zapomenutá ve stínu davu hledím přes ramena.
Ty záříš, já se stmívám.
S nuceným štěstím mávám známým tvářím.
Před kým ještě musím padnout na kolena?

I když to není na první pohled patrné, jsem.
I když to není na první pohled patrné.

Za účast děkují a hodně zdraví přejí Pavlína Vočková a Marta Dietrich Dvorská